Lubasin märtsi ülevaates kirjutada, kuidas ma hetkel Bondorasse investeerin.
Kuni aprilli keskpaigani oli käigus mul vana portfellihaldur, mis töötas väga hästi. Sain selle abil ainult Eesti laene ja tihti Bondora reitinguga B ja C, vahel tuli ka mõni HR sekka. Kuna aga hiljuti pandi see kinni, siis tuli hakata leidma muid mooduseid.
“Vanadel headel aegadel” ehk siis kui portfellihalduris sai veel riike valida, ei olnud käsitsi investeerimisel erilist mõtet, kuna kõik paremad laenud võtsid kinni portfellihaldurid ja käsitsi sai investeerida ainult nendesse laenudesse, mis neist alles jäid. Praegu toimib asi samamoodi, kuid nüüd on täiesti häid laene võimalik leida ja laenutaotluste alt.
Portfellihaldur
Pikalt ei seadistanudki ma omale uut portfellihaldurit, kuna esiteks ei osanud ma seda kuidagi hästi teha ja teiseks tundusid selle poolt pakutavad tootlused liiga väiksed.
Nüüd aga panin selle investeerima AA ja A grupi laenudesse, kuna neid ei ole võimalik käsitsi investeerides saada (AA ja A grupp on ka pea eranditult Eesti laenud). Nende laenude intressid on küll madalad, kuid kahjumäärad on ka minimaalsed. Lisaks sellele on need järelturul üsna hinnas, nii et esialgu plaanin need juurdehindlusega maha müüa.
Minu portfellihalduri seadistused on sellised:
Käsitsi investeerimine
Nagu arvata võib, siis ainult sellise portfellihalduriga ei õnnestu just eriti palju laene välja anda. Seega lisan laene ka käsitsi. Vahepeal oli tegu üsna mõttetu tegevusega, kuna enamik hoolega välja valitud taotlustest tuli raha arvele tagasi. Bondora aga muutis veidi oma algoritmi, nii et väikeste eksimuste korral laenutaotluses (nt kui palgaks on laenutaotleja märkinud 750 aga tegelikult oli 749) ei lükata taotlust tagasi. Asi on tõesti paremaks läinud, kui varem tuli 90% rahast tagasi, siis nüüd tunduvalt vähem (kõhutunde järgi 10-20%).
Minu seaded ja käsitsi investeerima hakkamine on inspireeritud sellisest blogist nagu teinepalk.wordpress.com, kus Raivo on väga põhjalikult analüüsinud kõiki Bondora välja antud laene 2014. aastast ja selle põhjal oma järeldused teinud. Need andmed on kõigile vabalt kätte saadavad andmebaaside alt ja kes soovib, võib ise enda jaoks analüüsi teha ja olulised kriteeriumid välja võtta. Kuna ma kõige osavam selles vallas ei ole, siis otsustasin usaldada Raivo poolt tehtud analüüsi.
Siin siis kriteeriumid, mille järgi endale sobivaid laenutaotlusi otsin:
Lisaks sellele olen valinud parema tulba kõige viimasest valikust “Minu investeering” – ” Investeeringuid ei ole”. See tagab selle, et ei näidata enam laene, kuhu olen juba raha paigutanud.
Esimesene kriteerium ja minu jaoks ka üks olulisemaid on riik, milleks on Eesti. Eesti laenude pankrotistumise määr on kõige väiksem ja lisaks sellele on nendest üsna pikk ajalugu olemas ning on näha, et need ka aja jooksul taastuvad (see tähendab, et võlglastelt saadakse raha kätte). Lisaks sellele on Eesti laene ka järelturul tunduvalt lihtsam müüa, mis võimaldab vajadusel osa raha Bondorast välja võtta.
Teiseks kriteeriumiks on maksekäitumine. Olen valinud 800-1000, puhtalt statistika põhjal. 600-700 grupis on pankrotistumise määr juba üle 13%, mida minu arvates on mõistlik vältida. Täpsemalt saad selle kohta lugeda siit.
Lisaks sellele olen seadnud laenutaotlejate vanusepiiri, milleks on 60 eluaastat. Inimeste keskmine eluiga on küll tublisti kõrgem, kuid arvestades meie riigi väikseid pensione, võib vanematel inimestel laenude teenindamine mingil hetkel probleeme tekitada.
Mõistlik on enda jaoks sobilike tingimustega otsingufilter ka salvastada, et tulevikus kiiremini läheks. Pärast filtreeringu tegemist järjestan laenud intressi järjekorras ja valin olenevalt oma vaba raha hulgast sobivad laenutaotlused välja. Enamasti võtan C ja D grupi laene, kuna nende pakutav intress ja kahju määr on mulle sobivad.
Bondora võimaldab investeerida üsna mugavalt mitmesse laenutaotlusesse korraga ilma nendesse sisse vaatamata. Kuna olen enda jaoks olulised tingimused juba otsingufiltrisse seadnud, siis taotluste täiendav läbivaatamine mingit erilist eelist ei anna, pigem hakkavad emotsioonid otsustamist mõjutama ja see ei ole hea.
Kuna ma olen üsna aktiivne investor, siis käin sobivad laenutaotlused üle iga päev, kui vaba raha vähegi kontol on. Kes nii aktiivne ei ole, siis usun, et umbes 2-3 korda nädalas on ka täiesti piisav üle vaadata ja endale sobivad laenud välja valida. Tavaliselt kulub selleks umbes 5 minutit, nii et see on küll kordades aktiivsem kui portfellihalduriga investeerida, kuid usun, et enamikel lugejatel ei tohiks olla võimatu 10-15 minutit nädalas leida, et oma Bondora portfelli hallata.
Kuidas Sina Bondoras investeerid? Kirjuta oma versioon kommentaaridesse.
Huvi pärast küsiks, et mille põhjal väidad, et AA ja A grupi laene on järelturul lihtne müüa? Minu senine kogemus näitab pigem, et lähevad ikka kõrgema intressiga laenud kergemini. Mis juurdehindlusega müünud oled?
Kusjuures Sul on vist õigus. Kui väitsin seda siis lähtusin loogikast, et kui turul on mingit kaupa vähe, nagu seda A ja AA tüüpi läenud on, siis ollakse nende eest valmis ka rohkem maksma. Tegelikult tundub aga, et need eriti tahetud ei ole. Seda vast seetõttu, et investor, kes juba järelturul tegutseb, ootab ka kõrgemat intressi.
Olen selle portfellihalduriga ainult 2 laenu saanud ja pole neid õnnestunud veel maha müüa (panin juurdehindluseks 14%). See tundub küll päris kõrge, kuid kuna mul nende müümisega kiiret pole, siis testin pigem turgu, et kui kõrge hinnaga on võimalik müüa. Lasin täna juurdehindluse 9% peale, millega mul mõned viivises laenud on ära läinud.
14% juurdehindlust 13-15% intressi juures? :)
Ma arvan, et kui tahad AA-A laene müüa, siis peaksid pigem vaatama sinna 2-4% vahemikku ja hea, kui käiku läheb.
Viie aastase laenu puhul pole ju väga hullu
Igatahes tänud, et mu väite kahtluse alla seadsid. Ma nüüd täitsa huviga katsetan, mis juurdehindlusega sellised laenud lähevad ära ja annan siin ka teada.
Üsnagi hullu on. Ära unusta, et juurdehindlust tuleb tasuda kogu põhiosa eest plus 1.5% teenustasu.
Ostjale saab aga intressi ainult põhiosajäägi pealt, mis iga maksega järjest väheneb ehk kohe kindlasti ei saa ta seda 15% intressi ostetud põhiosa pealt järgmised 5 aastat.
Lisaks jääb talle ka risk, et laen tagastatakse enneaegselt või tekivad makseraskused.
Ühesõnaga, sellise juurdehindluse juures ostaks vb mõni väga teadmatu inimene, aga seegi on vähetõenäoline, sest turul on tunduvalt paremaid pakkumisi :)
15% intressi ta ei saa järgmised 5 aastat, aga miinusesse ka ei jää eeldusel, et makstakse korralikult tagasi.
Ma leian, et üle 5% juurdehindlusega laenude ostjad ongi üsna teadmatud või peab neil olema väga kaval strateegia, millest ma kuulnud ei ole.
[…] investeerimist ka uue portfellihalduriga. Kõigest sellest kirjutasin lähemalt ka eelmise nädala Bondorasse investeerimise postituses. Praegu testin, kas mul õnnestub A grupi laene müüa arvestatava juurdehindlusega nagu […]
[…] aga oli uute laenude välja laenamisega probleeme minu poolt valitud strateegiaga. Kandsin Bondorasse juurde 400€ ja selle välja laenamine 25€ kaupa oli raskendatud, kuna […]