15 kommentaari

  1. Taavi Pertman ütles:

    Tore näha, et oled RahaFoorumi lugejate seas ja võtnud vaevaks ka oma blogi tegemise. Olen alati seda meelt, et mida rohkem inimesi investeerimisest räägib ja kirjutab, seda lihtsam on seda mõtteviisi levitada ja algajatel ka alustada.

    Kommentaariks sellele viitele minu tegemiste kohta. Võimalik, et olen ennast veidi halvasti väljendanud.

    Kui oled blogi lugenud, siis tead, et mul on plaanis hiljemalt 7 aastaga (nüüdseks juba peaaegu 6.5) finantsilise vabaduseni jõuda:
    http://rahafoorum.ee/miks/

    See eeldab, et ma kas investeerin suuremaid summasid või suurema tootlusega või mõlemat. Kuna olen suures pildis üsna aktiivne investor, siis pigem eelistan seda viimast varianti ja eriti hea kui see oleks 20%+ suunas.

    Seega olen ka näiteks Crowdestate’st eemale hoidnud peamiselt seetõttu, et sealne tootlus on minu jaoks vähemalt hetkel liiga madal. Kunagi küll tegin konto, aga siis jäi ka see punkt silma, et tegelikult ei investeeri kinnisvarasse ja tagatist ka nagu pole.

    Estateguru tundub selles osas põnevam, aga ka seal on ainult pisikene summa katsetuseks sees ja praeguse seisuga lisada ei plaani jällegi tootluse tõttu.

    Samal põhjusel olen ka blogis oma Bondora osakaalu vähendamisest rääkinud üsna pikalt, kui sellest uuest krediidiskoorist ja hinnastamisest Bondora uudiskirjas esmakordselt juttu oli. Ilmselt ka kirjutasin varem sellest, aga ei mäleta, millises postituses. 2014. aasta kokkuvõttes igatahes üleüldise portfelli ülevaate all mainisin oma mõtteid sel teemal:
    http://rahafoorum.ee/detsembri-ja-2014-aasta-kokkuvote/

    Lühidalt siis, et siiani on saanud head tootlust peamiselt seetõtut, et olen investeerinud statistikapõhiselt ja madalama riskiga laenudesse, mis olid ülehinnatud. Praeguse hinnastamise puhul neid enam nii lihtne leida pole (kindlasti on mõni selline segment endiselt alles, isegi Lendingclubis on, kuigi nad on aastaid oma krediidiskoori arendanud) ja muul juhul läheb üsna raskeks seda 20%+ tootlust saavutada.

    Tol hetkel spekuleerisin, et edaspidi seda nii lihtsalt enam teha ei õnnestu ja praegune statistika ka sellele viitab. Küll on võimalik paari taktikaga seda vähemalt väiksemate summadega investeerides siiski saada, aga need pole skaleeritavad ja nõuavad palju aktiivset tegutsemist.

    Ehk 20% tootlust teenida praegu alustades ei maksa loota, kuigi kui liigseid riske ei võta, siis peaks dividendiaktsiatest (sinu näite 5%) paremat tootlust saama endiselt. Minu eesmärk on siiski kõrgemat tootlust teenida ja samal ajal ka oma ühisrahastuse osakaalu portfellist loodetavasti lõpuks vähendada (hetkel ca 50% kandis on ilmselgelt liiga palju) läbi muudesse instrumentidesse investeerimise.

    Probleemiks on ainult see, et ega need teised instrumendid ka praegu väga suurt tootlust ei luba :)

    11. aprill 2015
    Vasta
    • Sander ütles:

      Tänud asja selgitamast!

      Olen endalegi eesmärgiks seadnud 20%+ tootlust, mida on hetkel üsna raske saavutada vähegi mõistliku riskitaseme juures.

      Crowdestate puhul on tõesti hetkel pakutav 12-13% tootlust omakapitali investeeringu kohta liiga vähe. Ma eeldaks vähemalt 20%, pigem 25% selle riskitaseme juures. Eriti kehvad on viimased fikseeritud tulususega investeeringud, sest seal ei ole võimalik projekti edukal õnnestumisel saada suuremat tootlust. Kõik mis üle jääb, läheb arendaja taskusse. Hiljuti käis Loit Tartu Investeerimisklubis rääkimas ja andis lootust, et varsti on jälle loota mõnda 20%+ projekti nagu oli näiteks Jüri tootmishoone ehitus.

      Bondoraga olen siiani rahul, kuid viimasel ajal olnud jamad on pannud mind mõtlema, et kas on üldse turvaline seal raha hoida. Äkki tehakse ühel päeval mingi näpukas ja on mõned investeeringud kadunud või kontolt raha. Ma ei hooma tegelikult täpselt, mis mul seal portfellis oli eile ja mis on täna, nii et usaldan selles asjus täielikult Bondorat. Vanade portfellihaldurite kinni keeramine tähendab minu jaoks kas käsitsi investeerimist või raha vaikselt välja tiksutamist. Käsitsi investeerimine aga ei ole ka väga variant, kuna enamikest turul olevatest pakkumistest tuleb raha mõne päeva pärast tagasi.

      Kuna ma ei ole oma varadest eriti midagi rahas hoidnud, siis tundub just praegu õige aeg raha hulka portfellis kasvatada, et siis kui asjad hakkavad halvemaks minema oleks võimalik midagi soodsalt osta (kas siis aktsiaid või kinnisvara). Emotsionaalselt ei ole see aga üldse lihtne, kuna palju parem on vaadata oma vara kasvamas kui seda lihtsalt pangakontol seismas inflatsioon otsast närimas.

      11. aprill 2015
      Vasta
      • Tauri ütles:

        Crowdestate viimane, Heina 5, projekt ei ole minu meelest otsene omakapitaliinvesteering, vaid tavaline laen (nagu LHV andis). Lihtsalt LHV puhul on ilmselt olukord nii, et nemad on sundvõõrandamise järjekorras esimesed, siis on CE investeeringud ning lõpuks Endoveri omakapital.
        Omakapitaliinvesteeringuks võib pidada Jüri tootmishoonet või Rootsiküla elamuid, kus oleme saanud osaluse arendajas.

        11. aprill 2015
        Vasta
        • Sander ütles:

          Minu jaoks on nende viimaste projektide puhul nii omakapitali kui laenu investeeringu miinused koos. Ühelt poolt ei ole võimalik teenida suuremat tootlust projekti õnnestumisel ja teiselt poolt ei ole sellel laenul ka hüpoteeki. Tõsi küll, CE investorid saavad raha enne tagasi kui Endover oma kasumi, kuid mina eelistaks pigem ikkagi kasumit jagada.

          12. aprill 2015
          Vasta
      • Taavi Pertman ütles:

        Ei tea küll su portfelli proportsioone, aga dividendiaktsiatega vist 20%+ ei teeni? :)

        Aga muidugi mõistlik variant hajutamiseks ja rahavoo tekitamiseks. Ise polegi just selle tootluse pärast nagu väga raatsinud sinna veel investeerida, pluss millegipärast on juba mõnda aega selline kahtlane tunne, et ühel hetkel tulevad hinnad tublisti allapoole.

        See raha teema on üsna tuttav jah. Kuidagi kurb on vaadata seisvat raha. Eriti kui samal ajal on võimalus see hea tootlusega tööle panna.

        11. aprill 2015
        Vasta
        • Sander ütles:

          Hea tähelepanek tõesti :) Ütleme siis nii, et portfelli sellelt osalt, mis olen hetkel sotsiaalpangandusse pannud ootan 20%+ tootlust. Dividendiaktsiad ostsin omale enne kui hakkasin üldse Bondorasse ja Omarahasse investeerima ja sel ajal oli tootluse ootus ka väiksem. Samas ei soovi ma neid ka müüa praegu, kuna on portfelli hajutatuse mõttes head. Samuti peab dividendiaktsiate puhul arvestama, et tegemist on maksujärgse tuluga, mille eest saab kohe minna poest piima ja leiba ostma.

          Tallinki müügile olen aga küll väga lähedal, kuna teist aastat järjest on nad dividende vähendanud ja see ei ole just väga tore.

          12. aprill 2015
          Vasta
        • Madis Kotsar ütles:

          Kui hea ajastaja oled ja ei karda aktsiaid osta, kui veri tänavatel, siis pole ka 20% dividenditootluse kättesaamine võimatu. Tallinna börsi kontekstis tähendanuks see muidugi ntks enamiku praeguste dividendiaktsiate ostmist 2009. a alguses. SFG puhul oleks divikatootlus sellisel juhul üsna kosmiline ja küündides teatud aastatel 100%ni või üle sellegi.
          Aga hetkel pole sellist divikatootlust kuskilt võtta. Võibolla naasevad sarnased ostukohad uue korrektsiooni järel.

          14. aprill 2015
          Vasta
          • Taavi Pertman ütles:

            Täitsa nõus. Selles mõttes võib ka teoreetiliselt lihtsalt pikaajaliselt istudes ja oodates ühel hetkel selle 20% kätte saada, kui hinnad piisavalt palju aastate või aastakümnetega tõusevad. Ma antud hetkel siiski kommenteerisin selle info põhjal, mis siit postitustest silma jäi :)

            Aga kindlasti on hea idee piisavalt hea närvikava ja võimaluse olemasolul kriisi aegu suure tõenäosusega püsima jäävate dividendifirmade aktsiaid osta ning 20% või enamgi dividenditootlus enda raha pealt paari aasta pärast peale taastumist ei ole kindlasti võimatu.

            15. aprill 2015
            Vasta
          • Sander ütles:

            Eks kriisi ajal ostes on võimalik väga palju asjadega kosmilisi tootlusi teenida, kuid sellel ajal kipub raha nappima. Palgad ja ettevõttlustulud vähenevad ning laenukraanid on kinni. Nii et soovides kriisi ajal häid tehinguid teha tuleb sellele mõtlema hakata juba varakult (näiteks praegu). Kes muidugi ütleks täpselt, millal järgmine kriis tuleb?

            15. aprill 2015
            Vasta
            • Madis Kotsar ütles:

              Raha tuleks juba praegu koguda jah. Samas on jube raske seda teha, kui turud ümberringi rallivad – vägisi tekib tunne, et krt äkki jään nüüd rongilt maha – ja hirmsasti tahaks kuskile ennast sisse osta. Ise mõtlen, et ilmselt tuleb see kannatamatus just sellest, et portfell on alles suhteliselt väike ja tahaks et raha iga hetk toodaks midagi juurde. Kui nüüd oleks portfell selline, mis 6% tootluse juures ka keskmise palga puhtalt kätte toob, siis selliste summade puhul oleks ilmselt kergem pool portfelli rahaks teha ja kriisi oodata. Aga millal kriis tuleb on hea küsimus. Ise ennustan 2016 aasta I poole lõpu paika, kui ECB võlakirja osturalli lõppema hakkab. Mis mõtted teistel?

              16. aprill 2015
              Vasta
              • Sander ütles:

                Eks see Euroopa Keskpanga rahatrükk lükkab kriisi edasi. Esilgse plaani kohaselt on see kuni 2016. aasta septembrini, kuid ei välistata varianti, et seda ka pikendatakse. Ma usun, et järgminne kriis tulebki üsna pea pärast rahatrüki lõppu, kas siis 2016 lõpp või kui otsustatakse pikendada, siis pärast seda. Eks me näe.

                17. aprill 2015
  2. Tauri ütles:

    Ahjaa, elektritakso investeering pakub huvi – kas selle kohta on postitust tulemas? :)

    11. aprill 2015
    Vasta
  3. […] Otsustasin, et edaspidi ei kirjuta kuuülevaates asjadest, kus muutui ei ole. Kõigist investeeringutest kirjutasin lähemalt Märtsi ülevaates. […]

    1. mai 2015
    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga